مشروح گزارش از همایش “مهارتهای زندگی و موفقیت”

مشروح گزارش از همایش مهارتهای زندگی و موفقیت، برگزار شده از سوی موسسه خیریه یار مهربان در روز چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

در همایش مهارتهای زندگی و موفقیت که از سوی موسسه خیریه یار مهربان با همکاری اداره های آموزش و پرورش شهرستان بابل و بخشهای بندپی شرقی و غربی در سالن همایش مخابرات استان مازندران در بابل برگزار شد، دانش آموزان دختر پایه ۱۱ تمامی رشته ها از مدارس شهر بابل و بخشهای بندپی شرقی و غربی حضور داشتند. در این همایش، همچنین تعدادی از مسئولین ادارات آموزش و پرورش شهرستان بابل و بخش بندپی غربی، مدیران، معلمان و مشاوران مدارس و همچنین برخی از اعضاء هیأت امنا، هیأت مدیره و یاوران موسسه یار مهربان شرکت نمودند.

در همایش مزبور، استاد دکتر مصطفی تبریزی، روانشناس، ضمن بیان مطالبی در مورد هویت فردی، اظهار داشت: خداوند به خلقت انسان افتخار می کند و به خودش باریکلا می گوید: فتبارک الله احسن الخالقین یعنی، باریکلا به این خدایی که بهترین چیز را خلق کرده است. همچنین خداوند می گوید و نفخت فیه من روحی. نفخت یعنی دمیدم. پس، روح خدا در ما جریان دارد. بنابراین، ما خیلی خیلی با اهمیت هستیم، خیلی توانمند و دوست داشتنی هستیم. ما همه ویژگیهای خداگونه را در وجودمان داریم.

استاد تبریزی، با انتقاد از رویکرد نظام آموزش و پرورش در عدم توجه مناسب به تفاوتهای انسانها و با بیان لزوم تغییرات بنیادی در این رویکرد، اظهار داشت: ما بیشتر نیاز داریم که عشق را، مهر را، مهربانی را، نیکی کردن را، اجتماعی بودن را، خلاقیت را، و نوآوری را بیاموزیم.

این روانشناس با اشاره به تجربه چندین دهه تدریسش در مدارس و دانشگاه، گفت: متاسفانه در طی این مدت یک نفر پیشم نیامد تا بگوید چرا فرزندم زیاد مطالعه می کند اما شاد نیست. یا بگوید، کاری بکنید فرزندم کمتر بخواند اما شاداب زندگی کند، قشنگ زندگی کند.

استاد تبریزی به دانش آموزان تاکید کرد: شما باید خودتان را کشف کنید. اگر به خودتان گفتید من خیلی شادم، من خیلی خوشبختم، من خیلی توانمندم، من یک موجودی منحصر به فرد در روی کره زمین هستم، من به آنچه بخواهم می رسم، من آدم تلاشگری هستم، من آدم خلاقی هستم، و این ویژگیها را برای خودتان قائل هستید، در آن صورت شما هویت واقعی تان را کشف کردید. اگر غیر از این هستید، یعنی هنوز عروسک خیمه شب بازی ای هستید که دیگران شما را به طرف یأس و افسردگی و ناتوانی و احساسات منفی حرکت می دهند.

نویسنده و مترجم دهها جلد کتاب در زمینه های روانشناسی، به دانش آموزان حاضر در همایش توصیه کرد: احساسات منفی ای که دیگران از قبل بر شما سرازیر کرده اند را یکی یکی قیچی کنید. برای این کار نیاز دارید اطلاعات داشته باشید. پس، کتاب زیاد بخوانید. وقتی کتاب می خوانید دنیای شما بسیار گسترش پیدا می کند. اگر از من بپرسید بزرگترین غمت در زندگی چیست؟ می گویم  اینکه فرصت نکردم کتاب زیاد بخوانم، با اینکه تا کنون ۴۴ ترجمه و تالیف دارم که بعضی ها بالای ۱۰۰ هزار جلد تیراژشان بوده. اگر می خواهید پز هم بدهید در مورد تعداد کتابهایی که خوانده اید پز دهید.

قبل از سخنرانی استاد تبریزی، خانم دکتر نیکی ناز اشرفی شهمیرزادی به عنوان یکی از نخبگان بابلی سخنرانی کردند. خانم اشرفی با بیان اینکه موفقیت را باید در درون خودتان احساس کنید، اظهار داشت: اولین کاری که باید در زندگی انجام دهیم، مشخص کردن هدف است. در انجام این کار باید توجه کنیم که هدف را نباید از روی دست بغل دستی نگاه کرد. هدفمان باید شبیه خودمان باشد. نه شبیه پدر و مادرمان، نه شبیه همکلاسی، دوست یا شاگرد اول کلاسمان.

معاون مدیرعامل شرکت داروسازی نانو الوند افزود: بعد از تعیین هدف، مهمترین کار این است که روی هدفمان مصمم باشیم. هیچ چیزی نباید خدشه ای به این موضوع وارد کند. آدمهای موفق، مصمم و محکم، در راه هدفشان پافشاری می کنند و جلو می روند.

خانم دکتر اشرفی تأکید کرد: انسان نباید هدفش این باشد که بهترین فرد در یک زمینه ای باشد. شما می توانید بهترینِ خودتان باشید. ما یک بار به دنیا می آییم. باید به گونه ای عمل کنیم که وقتی در هر مقطعی از زندگی مان که می ایستیم و به پشت سرمان نگاه می کنیم باید احساس کنیم که بهترین راه ممکن را طی کردیم. باید محکم باشید و هیچ گاه دچار ناامیدی نشویم.

عضو بنیاد ملی نخبگان به دانش آموزان توصیه کرد: از اشتباه نترسید. تا اشتباه نکنید، ارزش کارهای خوبتان را متوجه نمی شوید. اگر جایی در مسیرتان متوجه شدید که اشتباه کردید، حتی اگر سالهای زیادی هم صرف آن مسیر کرده باشید، هیچ چیزی از جمله حرف مردم نباید مانع از این شود که تصمیم درست گیرید و اشتباهتان را اصلاح کنید.

در ابتدای همایش مهارتهای زندگی و موفقیت، دکتر امین پاشاامیری، مدیر عامل موسسه خیریه یار مهربان، ضمن خوشامدگویی به مهمانان برنامه، اظهار داشت: از چندین دهه ی قبل، آموزش مهارتهای زندگی(life skills) که شامل مهارتهایی مثل خودآگاهی، ارتباط موثر، تصمیم گیری درست، تفکر خلاق و سازنده، و مدیریت زمان می شود در کشورهای توسعه یافته دنیا جدی گرفته شده است. اکنون دیگر تردیدی در اهمیت و ضرورت آموزش این مهارتها به دانش آموزان و فرزندانمان وجود ندارد.   

این استاد دانشگاه، ادامه داد: اگر، به عنوان مثال، ندانیم چگونه برای حل مسائل و مشکلات زندگی مان، از ظرفیتها و قابلیتهایمان استفاده بهینه بنماییم، در مواقع حساسِ زندگی درست تصمیم بگیریم، و علیرغم مسائل و مشکلات، زندگی سرشار از نشاط و امید داشته باشیم، بعید است توانایی ما در حل پیچیده ترین مسائل ریاضی و شیمی و فیزیک بتواند کمک چندانی به ما بکند. هر چقدر هم که در یک زمینه تخصصی، متبحر باشیم، نهایتا مهارتهای زندگی ما، اهمیت تعیین کننده ای در وضعیت و جایگاه اجتماعی ما دارد.      

دکتر پاشاامیری افزود: موسسه خیریه یار مهربان، باور دارد، در این دوران، کمتر امر نیکویی است که مفیدتر و موثرتر از همراهی با فرزندان و نوجوانان این سرزمین در جهت توانمندسازی روحی و روانی آنها باشد. یار مهربان، برای همایشها و رویدادهای اینچنینی، تفکیکی از لحاظ وضعیت مالی دانش آموزان و خانواده ها انجام نمی دهد چرا که باور دارد همگی، اعم از اینکه وضعیت مالی مطلوب یا نامطلوبی داشته باشیم به این آموزشها نیاز داریم.

مدیرعامل یار مهربان در پایان اظهار داشت: این موسسه به عنوان یک سازمان مردم نهاد، در نظر دارد در کنار سایر اقداماتی که انجام می دهد، همایشها و کارگاههای آموزشی در این راستا با همکاری ادارات محترم آموزش و پرورش، برگزار نماید.

ما بیشتر نیاز داریم که عشق را، مهر را، مهربانی را، نیکی کردن را، اجتماعی بودن را، خلاقیت را، و نوآوری را بیاموزیم.
اگر به خودتان گفتید من خیلی شادم، من خیلی خوشبختم، من خیلی توانمندم، من یک موجودی منحصر به فرد در روی کره زمین هستم، من به آنچه بخواهم می رسم، من آدم تلاشگری هستم، من آدم خلاقی هستم... در آن صورت شما هویت واقعی تان را کشف کردید.
احساسات منفی ای که دیگران از قبل بر شما سرازیر کرده اند را یکی یکی قیچی کنید. برای این کار نیاز دارید اطلاعات داشته باشید. پس، کتاب زیاد بخوانید.
اگر از من بپرسید بزرگترین غمت در زندگی چیست؟ می گویم اینکه فرصت نکردم کتاب زیاد بخوانم.
هدف را نباید از روی دست بغل دستی نگاه کرد. هدفمان باید شبیه خودمان باشد. نه شبیه پدر و مادرمان، نه شبیه همکلاسی، دوست یا شاگرد اول کلاسمان.
اگر جایی در مسیرتان متوجه شدید که اشتباه کردید، حتی اگر سالهای زیادی هم صرف آن مسیر کرده باشید، هیچ چیزی از جمله حرف مردم نباید مانع از این شود که تصمیم درست گیرید و اشتباهتان را اصلاح کنید.
هر چقدر هم که در یک زمینه تخصصی، متبحر باشیم، نهایتا مهارتهای زندگی ما، اهمیت تعیین کننده ای در وضعیت و جایگاه اجتماعی ما دارد.
ارسال یک پیام